Girls showed off a superb range of musical talents at the 2016 School Music Festival to compete for a number of prestigious trophies.

The talented musicians performed a series of pieces to a very appreciative audience with real confidence and flair. Family, friends and staff were treated to diverse ensembles, classical string arrangements, piano solos, and also stunning vocal performances.

 

The winners of Classes 15a, 15b and 15c competed for the James Surfleet ensemble trophy.

Class 15 a Winner – The Ukulele Ensemble

Class 15b Winner – Senior Ensemble/Olivia and Scarlett Spillane

Class 15c Winners – Yr 13 Vocal Ensemble -  Louisa Cowell, India Hall, Isabelle Wells-Walters, Isobel Jones, Rhianna Thornton-Reid, Alex Castling, Laura Brierley

Winners -Yr 13 Vocal Ensemble

 

The winners of classes 7, 8 and 9 competed for the string trophy.

Class 7 Winner – Olivia Spillane

Class 8 Winner – Kate Holden

Class 9 Winner – Katie-May Williams

Winner - Katie-May Williams

 

The winners of classes 4, 5 and 6 competed for the Swann Woodwind trophy.

Class 4 Winner – Anna Boyne

Class 5 Winner – Harriet Wyatt

Class 6 Winner – Emma Whitfield

Winner - Emma Whitfield

 

The winners of Classes 1, 2 and 3 competed for the piano trophy.

Class 1 Winner – Anna Boyne

Class 2 Winner – Catriona Drew

Class 3 Winner – Melanie Paul

Winner -  Melanie Paul

 

The winners of classes 11a, 11b, 12a and 12b competed for the Ann Brotherhood vocal trophy.

Class 11a Winner – Jada Sanyaolu

Class 11b Winner – Lauren Williams

Class 12a Winner – Laura Brierley

Class 12b Winner – Olivia Atkinson

Winner - Laura Brierley

 

The winner of the Gill Church Brass Cup - Isabel Capewell

The winner of the Percussion Trophy - Lucy McBurney

The winner of the Piano Duet Trophy - Mia Taylor and Evie Tipping

 

Overall Preliminary Class Winner (from Class 1, 4, 7, 10, 13) - Isabella Brimson

Overall Intermediate Class Winner (from Class 2, 5, 8, 11a & 11b) - Lauren Williams

Overall Advanced Class Winner (from Class 3, 6, 9, 12a & 12b) - Katie May Williams

Musicality- Melanie Paul

Runner Up - Laura Brierley

Overall Winner - Katie-May Williams

The adjudicators were Karen Humphreys (Head of the junior RNCM), Kathy Rundell (Director of Music at Wilmslow Prep School), and Lucy Knight (Professional Singer and teacher).

Head of Music Mrs Healey said: ''The day was a huge success with over 150 performances from girls in all years. The standard was incredibly high and we are so proud of the hard work and musicianship that the girls demonstrated.''

Year 9 pupil Scarlett Spillane added ''it was exciting performing alongside all the other years groups and taking part in the final was a really exhilarating experience.''

Post date: 2nd March 2016