Events

April 2018

Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
26
27
28
29
30
31
1
 
 
 
 
 
 
Geography field trip Iceland year 10-13
08:00 to 18:00
«
Geography field trip Iceland year 10-13 08:00 to 18:00
 
French exchange, Years 10,12 & 13 - Montpellier
09:00 to 15:00
«
French exchange, Years 10,12 & 13 - Montpellier 09:00 to 15:00
»
 
2
3
4
5
6
7
8
French exchange, Years 10,12 & 13 - Montpellier
09:00 to 15:00
«
French exchange, Years 10,12 & 13 - Montpellier 09:00 to 15:00
 
 
 
Yr 10 Silver DofE Practice Expedition - Peak District
09:00 to 16:00
Yr 10 Silver DofE Practice Expedition - Peak District 09:00 to 16:00
 
 
 
Y12/13 DRAMA REHEARSAL (IN EASTER HOLIDAY)
09:00 to 16:00
Y12/13 DRAMA REHEARSAL (IN EASTER HOLIDAY)
09:00 to 16:00
 
NO CCF PARADE
16:00 to 16:30
NO CCF PARADE
16:00 to 16:30
 
 
 
9
10
11
12
13
14
15
 
Yr 12 Gold DofE Practice Expedition - Snowdonia
08:00 to 18:00
Yr 12 Gold DofE Practice Expedition - Snowdonia 08:00 to 18:00
 
 
 
 
 
 
Y12/13 DRAMA REHEARSAL (IN EASTER HOLIDAY) BACK UP REHEARSAL
09:00 to 16:00
Y12/13 DRAMA REHEARSAL (IN EASTER HOLIDAY) BACK UP REHEARSAL
09:00 to 16:00
 
NO CCF PARADE
16:00 to 16:30
NO CCF PARADE
16:00 to 16:30
 
16
17
18
19
20
21
22
Week 1
08:00 to 08:30
Week 1
08:00 to 08:30
 
Girls return to school
08:30
Girls return to school
08:30
 
Y13 parents performance evening
15:00 to 16:30
Y13 parents performance evening
15:00 to 16:30
 
Oxbridge and Competitive Courses Discussion Group Schedule
16:00 to 17:00
Oxbridge and Competitive Courses Discussion Group Schedule
16:00 to 17:00
 
Full school assembly
08:50 to 09:20
Full school assembly
08:50 to 09:20
 
6th Form PSHE - Anthony Nolan Trust
01:40 to 02:40
6th Form PSHE - Anthony Nolan Trust
01:40 to 02:40
 
KS3 assembly
08:50 to 09:20
KS3 assembly
08:50 to 09:20
 
GCSE P.E. Moderation
08:45 to 15:45
GCSE P.E. Moderation
08:45 to 15:45
 
House meetings
08:50 to 09:20
House meetings
08:50 to 09:20
 
Year 10 PSHE - Teenage Cancer Trust
09:15 to 10:15
Year 10 PSHE - Teenage Cancer Trust
09:15 to 10:15
 
KS3 Inter-schools debating competition
09:00 to 15:30
KS3 Inter-schools debating competition
09:00 to 15:30
 
Y13 practical A level exam
09:00 to 16:00
Y13 practical A level exam
09:00 to 16:00
 
CCF Summer term first Parade night RAF & Army
16:00 to 18:00
CCF Summer term first Parade night RAF & Army
16:00 to 18:00
 
Yr 9 Bronze DofE Practice Expedition - Loggerheads
09:00 to 16:00
Yr 9 Bronze DofE Practice Expedition - Loggerheads 09:00 to 16:00
 
 
 
23
24
25
26
27
28
29
Week 2
08:00 to 08:30
Week 2
08:00 to 08:30
 
Year 11 PSE Careers Lesson HALL
09:15 to 10:15
Year 11 PSE Careers Lesson HALL
09:15 to 10:15
 
Duchess of Malfi, Stratford-upon-Avon theatre visit - Yr13 English Lit
07:00 to 01:00
Duchess of Malfi, Stratford-upon-Avon theatre visit - Yr13 English Lit 07:00 to 01:00
 
Presentation assembly
08:50 to 09:20
Presentation assembly
08:50 to 09:20
 
GCSE Art Exam all day
09:00 to 16:00
GCSE Art Exam all day
09:00 to 16:00
 
Tuck shop in aid of Alice's Escapes
10:10 to 10:30
Tuck shop in aid of Alice's Escapes
10:10 to 10:30
 
UK Junior Maths Challenge
11:30 to 12:45
UK Junior Maths Challenge
11:30 to 12:45
 
Tuck shop in aid of Alice's Escapes
13:00 to 14:00
Tuck shop in aid of Alice's Escapes
13:00 to 14:00
 
Academic lecture: Rachael Hall, Christie NHS Trust 'The Use of Physics in Medicine'
16:00 to 17:00
Academic lecture: Rachael Hall, Christie NHS Trust 'The Use of Physics in Medicine'
16:00 to 17:00
 
Academic lecture: Rachael Hall, Christie NHS Trust 'The Use of Physics in Medicine'
16:00 to 17:00
Academic lecture: Rachael Hall, Christie NHS Trust 'The Use of Physics in Medicine'
16:00 to 17:00
 
Year 8 PSE Careers lesson HALL
11:30 to 12:30
Year 8 PSE Careers lesson HALL
11:30 to 12:30
 
Replacement Bronze DofE - 7 girls only
09:00 to 16:00
Replacement Bronze DofE - 7 girls only 09:00 to 16:00
 
Full school assembly
08:50 to 09:20
Full school assembly
08:50 to 09:20
 
Oxbridge and Competitive Courses Discussion Group Schedule
16:00 to 17:00
Oxbridge and Competitive Courses Discussion Group Schedule
16:00 to 17:00
 
Oxbridge and Competitive Courses Evening
19:00 to 20:30
Oxbridge and Competitive Courses Evening
19:00 to 20:30
 
Oxbridge and Competitive Courses evening
19:00 to 20:30
Oxbridge and Competitive Courses evening
19:00 to 20:30
 
KS4 assembly
08:50 to 09:20
KS4 assembly
08:50 to 09:20
 
GCSE Art exam - all day
09:00 to 16:00
GCSE Art exam - all day
09:00 to 16:00
 
Year 12 UCAS Prep session
13:40 to 15:45
Year 12 UCAS Prep session
13:40 to 15:45
 
QSPA AGM (presentations from The Head Teacher and Mrs Cookson)
19:00 to 21:00
QSPA AGM (presentations from The Head Teacher and Mrs Cookson)
19:00 to 21:00
 
 
 
30
1
2
3
4
5
6
LAMDA Examinations
09:00 to 16:30
LAMDA Examinations 09:00 to 16:30
»
 
 
 
 
 
 
Week 1
08:00 to 08:30
Week 1
08:00 to 08:30
 
Yr 9 Vaccinations (Diphtheria, Tetanus and Polio and Meningococcal ACWY )
09:00 to 12:00
Yr 9 Vaccinations (Diphtheria, Tetanus and Polio and Meningococcal ACWY )
09:00 to 12:00
 
Tuck shop in aid of Alice's Escapes
10:10 to 10:30
Tuck shop in aid of Alice's Escapes
10:10 to 10:30
 
Tuck shop in aid of Alice's Escapes
12:30 to 13:30
Tuck shop in aid of Alice's Escapes
12:30 to 13:30
 
Yr 9 PSE Careers Lesson
13:40 to 14:40
Yr 9 PSE Careers Lesson
13:40 to 14:40
 
Oxbridge and Competitive Courses Discussion Group Schedule
16:00 to 17:00
Oxbridge and Competitive Courses Discussion Group Schedule
16:00 to 17:00